اجزای تشکیل دهنده درب اتوماتیک شیشه ای

دیتکتور های چند منظوره در درب اتوماتیک

دیتکتور های چند منظوره در درب اتوماتیک

دیتکتور یکی اجزای درب اتوماتیک شیشه ای به حساب می آید که در حقیقت نوعی فن آوری ترکیبی است که با بهره گیری از چند تکنولوژی دیگر نه تنها سبب باز و بسته شدن درب اتوماتیک می شود بلکه امنیت درب اتوماتیک را نیز تامین می کند

دیتکتور های چند منظوره در درب اتوماتیک علاوه بر مواردی که یاد آوری شده اند قابلیت های فراوان و مختلف دیگری نیز دارا هستند که سبب بالا بردن میزان کاربرد و امنیت این گونه درب های اتوماتیک است.
مزایای به کار گیری این گونه دیتکتور های چند منظوره در درب اتوماتیک شامل موارد زیر است.:

ضمانت کننده ایمنی کامل و همه جانبه برای مشتری ها در مکان استفاده شده است که خود به نوعی باعث وقار و در عین حال مستحکم نشان دادن نوع کار است .
با ایجاد سرعت در عبور و مرور ها نه تنها باعث روان سازی ترافیک محل شده بلکه به پویایی نشاط و امنیت تردد در مکان مورد استفاده می افزاید.

سنسور درب اتوماتیک

انواع سنسور درب اتوماتیک و کاربرد آنها

یکی دیگر از اجزای درب اتوماتیک شیشه ای سنسورها هستند. در حال حاضر سه نوع سنسور درب اتوماتیک در بازار مورد استفاده قرار می گیرند که عبارت هستند از:سنسورهای مادون قرمز اکتیو درب اتوماتیک

۱- سنسور مادون قرمز اکتیو:سنسور مادون قرمز درب اتوماتیک

این نوع سنسور درب اتوماتیک از نوع استاتیک است و فقط اشیا و اشخاص را تشخیص می دهد.

نوع عملکرد سنسور درب اتوماتیک به این صورت است که وقتی شئ یا شخص سبب شکستن پرتو نور مادون قرمز می شود, سنسور ها عمل کرده و درب اتوماتیک باز می شود.
این سنسور ها دارای توانایی تشخیص جرم در سطح وسیعی است که روی فاصله های مرکزی نور لنز های گیرنده و فرستنده قرار می گیرند.
سنسور های یاد شده به دو گروه تقسیم می شوند :
حذف زمینه: این گونه دیتکتور ها (نمایان کننده ها در درب های اتوماتیک) بیشتر در درب اتوماتیک نوع گردان استفاده می شوند چون در ضمن چرخشی بودن درب اتوماتیک امکان ایجاد پس زمینه (background) وجود ندارد,پس سیستم به زمینه ای مثل سطح زمین یا دیوار نیازی ندارد.

آنالیز کننده زمینه: در این دیتکتور, باز شدن درب اتوماتیک, نیازمند سیگنالی از زمینه است تا بتواند کارکرد مناسب را انجام دهد.
سنسور درب اتوماتیک در این سیستم برای بهبود عملکرد خود محتاج به یک زمینه (ground) است که در حوزه درب اتوماتیک شامل کف یا دیوار است که درب اتوماتیک به آن وصل می شود.

اضافه بر موارد مذکور, سطح نامبرده برای پویش جرم درون فاصله معین به صورت مکانیکی تنظیم می شود

در ضمن هر شئ در این قسمت به صورت استاتیکی نشان داده خواهد شد.

۲- سنسور درب اتوماتیک مادون قرمز پسیو :

عملکرد این سنسور در درب اتوماتیک مشابه کارکرد دوربین مادون قرمز در ساختمان برای تشخیص هدررفتگی حرارتی است.سنسور درب اتوماتیک

۳-سنسور درب اتوماتیک مایکرو ویو:اجزای درب اتوماتیک شیشه ای

عملکرد سنسور درب اتوماتیک مایکرو ویو به این صورت است که موج الکترومغناطیسی منتشره با طول موج بیش از یک گیگاهرتز را به کمک فرستنده (آنتن) های متحرک, ارسال و آن ها را از راه سطح (زمین یا دیوار) برگشت داد.

اگر جنبشی در محل نباشد، فرکانس های دریافتی و ارسالی یکسان است (که بیان کننده عاری بودن محل از جنبده است). با قرار گرفتن موجود زنده یا غیر زنده در ناحیه تحت پوشش، فرکانس برگشتی در اثر برخورد به شئ با فرکانس ارسالی متفاوت بوده که سیستم الکترونیکی این تفاوت را آشکار کرده و سبب فعالسازی سوئیچ خروجی می شود. کارکرد سنسور مایکروویو برای انسان وحیوان مضر نیست.سنسورهای مایکروویو درب اتوماتیک

از بین بردن تداخل: عواملی باعث اختلال در عملکرد بهینه ی سنسور درب اتوماتیک می شوند که عبارتند از: برف,باران و لامپ فلورسنت، لرزش محیطی برگرفته از موتور ها و اکچویتر ها (محرک های درب)، موبایل، تجهیزات اشعه ایکس و رادیو که غبار الکترونیکی یا electrosomg که البته استفاده از مدار طبیعی بهینه ساز می تواند در این مورد مفید باشد.

اجزای درب اتوماتیک شیشه ایهر نوع سنسور درب اتوماتیک از قبیل تاشو کشویی گردان و چرخان, صرفا یک سنسور ابتدایی برای تشخیص جسم متحرک هستند, هم اکنون انواع سنسور درب اتوماتیک مدرن و پیشرفته تر برای انواع درب اتوماتیک طراحی شده که به حرکت مستقیم یا حرگت سوئیچ به طرف درب اتوماتیک حساس اند و حرکت های عرضی را نادیده میگیرند و واکنشی در مواجه با آنها نشان نمی دهند.

 

 

 

 

 

 

 

معرفی موتور AC درب اتوماتیک

 
موتور AC القایی نیز یکی دیگر از اجزای درب اتوماتیک شیشه ای و همگانی ترین موتور در سامانه کنترل حرکت چه خانگی و چه صنعتی است .نوع طراحی مستحکم و در عین حال ساده و به صرفه ، پایین بودن هزینه نگهداری و اتصال ساده و جامع به منبع نیروی AC مزیت ویزه موتور AC  درب اتوماتیک است. انواعی از موتور AC القایی در بازار موجود است.موتورهای گوناگون جهت کارهای مختلف تولید شده اندد اند.درست است که طراحی موتور AC درب اتوماتیک از موتور DC راحت تر است ، ولی کنترل گشتاور و شتاب و سرعت در انواع گوناگون موتور AC درب اتوماتیک نیازمند فهمی عمیقتر از چگونگی طرح ریزی مشخصات این نوع موتور است.
حفظ این نکته اساسی در گونه های مختلف ، مشخصه های آنان ، انتخاب عملکرد خاص هر شرایط برای کاربری های متفاوت و روش های کنترل مرکزی موتور AC را در بر می گیرد.
  
اصل ساخت ابتدایی و نوع  کاربرد
 یک موتور AC  سه فاز دارای ناحیه ثابت بیرونی (استاتور) و یک روتور برای چرخش در آن است ، میان این دو یک فاصله از قبل بررسی شده دقیق وجود دارد.
 دیگر موتورهای درب اتوماتیک از یک میدان مغناطیسی دوار برای چرخش روتور استفاده می کنند. موتور AC سه فاز تنها گونه ای است که میدان مغناطیسی گردان را به صورت طبیعی به وسیله استاتور به دلیل طبع تغذیه کننده آن تولید می کند.
موتور DC نیازمند وسیله ای الکتریکی یا مکانیکی برای تولید این میدان دایره ای هستند. موتور AC تک فاز نیز همین طور.
داخل هر موتور AC دو سری آهنربای مغناطیسی کارگذاشته شده و در یک موتور AC بخشی از مغناطیس شونده ها به دلیل تغذیه موتور AC به پیچ های استاتور متصل میشوند.در ادامه متناوبا تغذیه ولتاژ AC (طبق قانون لنز نیروییی الکترومغناطیسی) به روتور وارد می شود. (دقیقا مشابه ولتاژ ثانویه ترانسفورماتور القا می شود).بدین صورت سریی دیگری از مغناطیس شونده ها خاصیت مغناطیسی میگیرند.(منشا نام موتور القایی از اینجا گرفته شده است).نتیجه تعامل بین این مگنت ها گشتاور را فراهم می آورد و موتور در جهت گشتاور حاصل می چرخد.
  
استاتور
 جنس استاتور از چند قطعه باریک آلومنیوم (آهن سبک) است که به شکل یک سیلندر تو خالی به هم منگنه گشته اند(هسته استاتور).سیم پیچ هایی از سیم روکش دار در این شیار ها پنهان شده اند. هر دسته سیم پیچ با هسته یی مرکزی خود که یک آهنربای مغناطیسی را جهت کار با تغذیه موتور AC می سازد. تعداد قطب یک موتور AC به اتصال درونی سیم پیچ های استاتور وابسته است. سیم پیچ استاتور به طور  مستقیم به منبع انرژی متصل اند به نحوی که با برقراری تغذیه موتور AC درب اتوماتیک یک میدان مغناطیسی چرخنده تولید می شود.

روتور در موتور AC درب اتوماتیک

 

روتر از دیگر اجزای درب اتوماتیک شیشه ای به حساب می آید.  روتور از چند قطعه مجزای فولادی باریک که بین آن ها میله هایی (مسی یا آلومنیومی) قرار گرفته شده ساخته می شود.در عمومی ترین نوع آن ( قفس سنجابی) میله ها در پایان خود به صورت الکتریکی و مکانیکی توسط حلقه هاییی به هم وصل اند.حدود ۹۰ درصد موتورهای القایی دارای روتور قفس سنجابی اند چون دارای ساختی محکم و ساده است که از هسته ای چند تکه و استوانه ای با محوری با شکاف های موازی برای جا دادن رساناها در آن دارد تشکیل شده است.

هر شکاف شامل یک میله مسی یا آلومنیومی یا آلیاژی است که در آن ها میله ها دائما به وسیله حلقه های انتهایی خود برقرار است.
این گونه مونتاژ مشابه قفس سنجاب است.میله های روتور با محور به طور دقیق موازی نیستند زیرا به دو جهت قدری اریب نصب می گردند.
اول این که موتور AC با کاهش صوت مغناطیسی بی صدا کار کند و  از هارمونیک ها در شکاف ها کم شود. دوم آن که میل روتور به هنگ کردن کم شود.هنگام برابری تعداد دندانه های روتور و استاتور , دندانه روتور به جهت جذب مغناطیسی مستقیم (محض) تلاش می کند در مقابل دندانه های استاتور باقی بماند.
روتور توسط مهار هایی در دو انتهای روی محور نصب شده ; یک منتها الیه محور در حالت عادی برای انتقال نیرو بلندتر از سمت مقابل گرفته می شود. امکان دارد برخی موتوری محوری فرعی در طرف دیگر(غیر چرخنده – غیر انتقال دهنده نیرو) برای وصل دستگاه های حسگر حالت (وضعیت) و سرعت داشته باشد.

وجود شکاف هوایی بین استاتور و روتور به علت القا انرژی از استاتور به روتور انتقال می یابد.تورک تولید شده به روتور نیرو داده و سپس برای چرخیدن استاتور صرف می کند. صرف نظر از روتور مصرفی قواعد کلی دوران یکسان است.

سرعت موتور درب اتوماتیکسرعت یک موتور AC

میدان مغناطیسیی تولیدی در استاتور با سرعت سنکرون می چرخد.(Ns)فرمول میدان مغناطیسی درب اتوماتیک

میدان مغناطیسی  در روتور تولید می شود چون در حالت عادی ولتاژ متناوب است.
جهت کاهش سرعت نسبی نسبت به (شار) استاتور ، روتور گردش را در آن جهتی که شار استاتور دارد شروع کرده و سعی دارد تا به سرعت دوران فلاکس برسد که البته روتور هرگز موفق نخواهد شد. روتور از سرعت میدان استاتور کم تر می چرخد. این سرعت را Base speed می نامند .(Nb)
تفاوت هایی ما بین Ns و Nb Slip وجود دارد. اسلیپ به مقادیر متفاوت فشار(مکانیکی) بستگی دارد. هر افزایش فشار موجب کندتر شدن کار روتور و بالا رفتن اسلیپ می شود.

بلعکس کاهش فشار باعث  شتاب گیری روتور و کاهش اسلیپ می شود. اسلیپ به وسیله درصد نشان داده شده و با فرمول زیر مشخص می گردد.

اسلیپ در موتور AC درب اتوماتیک

برای استعلام قیمت درب شیشه ای و قیمت راهبند می توانید به صفحه استعلام قیمت محصولات سایت مراجعه کنید. همچنین در صورت تمایل می توانید با مشاوران فروش شرکت قائم الکترونیک تماس بگیرید تا بهترین نوع و با کیفیت ترین خدمات را به شما عرضه کنند.

ارسال دیدگاه

در مورد ما :

 شرکت قائم  با یازده سال تجربه در ارائه خدمات فنی و فروش تجهیزات ساختمان. درب شیشه ایراهبندجک برقی درب پارکینگ – پرده برقی – کرکره برقی – درب زیر سقفی سکشنال – دوربین مداربسته …. ارائه خدمات می نماید

تماس با مدیریت :
تلفن :   09127152970

آدرس شرکت : تهران – میدان انقلاب ، ابتدای کارگر جنوبی
تلفن :   09909221104  —   66128847-021
ایمیل :info[at]gem-cctv[dot]ir 

gmail :  ghaemelectronicmahan.cctv[at]gmail[dot]com

تمامی حقوق برای قائم محفوظ است.