عیب یابی و رفع مشکل درب اتوماتیک شیشه ای

تاریخچه درب شیشه ای

تاریخچه درب اتوماتیک شیشه ای

برطبق گفته های انجمن امریکایی تولید کننده های درب اتوماتیک (AAADM)، تکنولوژی درب اتوماتیک در دهه ی ۱۹۴۰با معرفی دستگاه های کف پوش شروع شد. معرفی درب های اتوماتیک کشویی، با نیروی گاز و قابلیت شکستن اضطراری و فعال کردن کفپوش برقی طبقه در دهه ۱۹۶۰ آغاز شد.

در دهه ۱۹۷۰ اپراتورهای الکتریکی برای درب اتوماتیک شیشه ای کشویی و چرخشی بعلاوه اشعه ی مادون قرمز حساس به جنبش و حرکت برای فعالیت درهای کشویی معرفی شدند. درب نوسانی کم انرژی و اولین اپراتور درب برای ناتوان ها هم در دهه ی ۱۹۷۰ معرفی شدند و در دسترس هستند.

درب اتوماتیک چرخشی همراه با سنسورهای فعال مادون قرمز برای ایمنی درب اتوماتیک در دهه ۱۹۸۰ معرفی شد.فعال سازی ردیاب حرکتی روی دربهای کشویی هم دردهه ی ۱۹۸۰ استاندارد شد.
درب های اتوماتیک تاشو در دهه ۱۹۹۰ معرفی شدند و سنسورهای فعال مادون قرمز هم در تمام درب های اتوماتیک در همان دهه مورد استفاده قرار گرفتند.

طرز کار درب اتوماتیک شیشه ای

رفع مشکل درب شیشه ای

درب اتوماتیک شیشه ای زمانی باز میشود که کنترل کننده درب یک سنسور فعال سازی را دریافت کند و چرخ دنده و قرقره را برای حرکت موتور فعال کند. همچنین هنگامی که کسی را در محدوده ی خود شناسایی نکند درب پس از مدت زمان تعیین شده بصورت خودکار بسته میشود.

برای رفع مشکل درب شیشه ای ابتدا باید ساختار و روش عملکرد این نوع درب را بشناسیم:

۱.ساختار

اپراتور درب: اپراتور درب اتوماتیک شیشه ای مجموعه ای از دستگاه های محرکه و کنترل کننده هاست که درب را باز میکند و شامل موتور دنده و کنترل درب میباشد.

۲ محافظ سوییچ: درب را به راحتی باز و بسته میکند.

۳ سنسور فعال سازی: سنسورهای فعال سازی برای فعال کردن دهانه ها و بسته شدن درب ها با ارسال سیگنال به اپراتور درب اتوماتیک شیشه ای استفاده می شود.‌

(نکته) شکل بالا انواع مختلفی از سنسورهای فعال را نشان می دهد.

حسگر فعال سازی باید براساس نوع استفاده و محدوده انتخاب شود.

۴سنسور ایمنی: سنسورهای ایمنی مانند سنسورهای پرتو، افراد یا اشیاء را در مسیر درب شناسایی می کنند، جایی که از طریق سنسورهای فعال تشخیص داده می شود.

۵ پنکه ی روشن: شیشه یا سایر موادی که بین سقف و قسمت فوقانی نصب شده است.

۶ پنجره کوچک بر روی درب: اپراتور درب در داخل جعبه هدر نصب شده است.

۷ پانل(صفحه)درب کشویی: اغلب از موادی مانند شیشه ی خرد شده،الومینیوم و فولاد زنگ زده استفاده میشود.

۸ پانل درب ثابت: پانل درب غیر کشویی.

۹ قفل: قفل برای درب

درباره ی سنسور(حسگر) درب اتوماتیک شیشه ای:
درب های اتوماتیک شیشه ای با دو نوع سنسور مجهز میشوند، سنسور فعال سازی و سنسور پشتیبانی.

سنسور فعال سازی

سنسوری برای باز کردن درب استفاده میشود.
از انواع سنسورهای فعال سازی میتوان به سنسور مادون قرمز و سوئیچ های فعال اشاره کرد. سنسور فعال سازی باید مطابق با کاربردها و محیط انتخاب شود.

دوربین مداربسته

سنسور ایمنی

سنسورهای ایمنی برای جلوگیری از ضربه زدن به یک شی یا فرد در نزدیکی درب یا در مسیر درب اتوماتیک شیشه ای استفاده می شود.
حسگر اشعه و سنسور اولتراسونیک دو نوع رایج سنسورهای ایمنی هستند.

سنسور ایمنی

رفع مشکل درب شیشه ای

مشکلات رایج درب اتوماتیک شیشه ای

شناخت مشکلات عمده دربهای شیشه ای به ما کمک می کند که رفع مشکل درب اتوماتیک شیشه ای با سهولت بیشتری انجام شود. حتی جدیدترین و به روز ترین درب اتوماتیک شیشه ای نیز میتواند مشکلاتی را بوجود بیاورند، مخصوصا زمانی که هیچ آزمایشی بطور روزانه روی این دربها انجام نگیرد.

درب اتوماتیک شیشه ای کشویی، درب های اتوماتیک شیشه ای تاشو، دربهای اتوماتیک شیشه ای نوسانی و درب اتوماتیک شیشه ای چرخشی مشکلات مشترکی را تجربه کرده اند.

مشکلات درب اتوماتیک شیشه ای کشویی

بعضی از درب های اتوماتیک شیشه ای در ساختمان های تجاری بکار میروند، یکی از این دربهای اتوماتیک، درب اتوماتیک شیشه ای کشویی است که برای ترافیک دوطرفه استفاده میشود. این نوع درب اتوماتیک میتواند دربهای کشویی تک یا دو درب دوطرفه باشد که معمولا از طریق سنسور های حرکتی در کفپوش هدایت میشوند. مشکلات معمول در مکانیسم دربهای کشویی شامل سوء عملکرد ناشی از تنظیم نامناسب درب درهنگام نصب آن است.

نقص سنسورهای حرکتی درب اتوماتیک شیشه ای کشویی را متوقف میکند و سنسور کفپوش را از کار می اندازد که یکی دیگر از مشکلات رایج در مکانیسم درب اتوماتیک است. این مشکل ممکن است باعث شود که درب کشویی باز نشود و با تأخیر زمانی خاص بسته شود. حتی ممکن است زمانی که شخصی در حال عبور است درب بدون هیچ هشداری بسته شود.

مشکلات درب اتوماتیک شیشه ای نوسانی

از دیگر دربهای اتوماتیک میتوان به درب اتوماتیک شیشه ای نوسانی اشاره کرد، دربهای نوسانی معمولا در مکان های پرترافیک برای ورود و خروج به ساختمان استفاده میشوند. مانند درب های اتوماتیک کشویی، درب های اتوماتیک شیشه ای نوسانی نیز ممکن است بصورت درب های تک یا دو درب استفاده شوند.

مشکلات رایج با دربهای نوسانی نیز مانند درب کشویی مربوط به سنسور است. نقص سنسورها و اپراتور ها در درب های درحال چرخش میتواند منجر به اشتعال و عدم دسترسی و توقف درب درحال حرکت شود. مشکل دیگری که میتواند بوجود بیاید قفل شدن درب های اتوماتیک و تاخیر در چرخش با توجه به عمر باطری های کنترل از دور است.
همچنین ممکن است که معلولین مشکلاتی هرچند پیش پا افتاده را در استفاده از این دربها داشته باشند مثل فشار دادن دکمه ی ورود و خروج از محل.

مشکلات درب اتوماتیک شیشه ای تاشو

درب های اتوماتیک تاشو به عنوان درب های تاشو تک یا درب های دو طرفه نصب می شوند و می توانند به طور همزمان به عنوان ورودی و خروجی مورد استفاده قرار گیرند مشکلات رایج با مکانیسم درب اتوماتیک با این درب اتوماتیک نیز در سنسورها، کفپوشها و سوئیچ ها قرار دارد.

خرابی مخازن به کار رفته باعث می شود که درب های تاشو خراب شود،این خرابی ها باعث میشود درب بطور خودکار باز و بسته شود و همین امر ممکن است باعث جلوگیری از باز شدن درها شود.

درب اتوماتیک دیگر دربهای چرخشی است.این دربها شامل دوتا چهار بال است که معمولا از شیشه ساخته شده است.این درب امکان عبور عابر رابرای ورود و خروج بصورت همزمان و در تعداد زیاد فراهم میکند اگرچه این درب برای موسسات بزرگ بسیار مفید است،اما ممکن است باعث تصادفاتی شود.

مشکلات متداول با مکانیسم دربهای اتوماتیک چرخشی شامل وجود امکان ا‌شتباه و بی نظمی درسرعت چرخش است.همچنین درب اتوماتیک چرخشی ممکن است مردم را گیج کند.

برای جلوگیری از بوجود امدن مشکلات مشترک با انواع درب اتوماتیک شیشه ای ،باید درب ها را بصورت روزانه از نظر ایمنی بررسی کنید. و در صورتی که درب اتوماتیک دچار نقص یا خرابی شود،حتما از متخصص مربوط به آن کمک بگیرید.

رفع مشکل درب شیشه ای

رفع مشکل درب اتوماتیک شیشه ای

شرایط خدمات پس از فروش قائم الکترونیک

ما در شرکت قائم الکترونیک یک سری خدمات پس از فروش درب اتوماتیک شیشه ای را به صورت رایگان به مشتری عرضه میکنیم و در مقابل اقداماتی که مشتری پس از خرید برروی درب انجام میدهد مسئولیتی قبول نمیکنیم.

ما میخواهیم دربهای اتوماتیک فقط  توسط پرسنل متخصص و واجد شرایط نصب و تعمیر شود و این موضوع را فرهنگ سازی کنیم که این درب ها هرساله نیاز به بازرسی وتعمیر و نگهداری دارند.

شناخت مشکلات عمده دربهای شیشه ای به ما کمک می کند که رفع مشکل درب شیشه ای با سهولت بیشتری انجام شود. در این بخش به صورت جزیی به سوالات و مشکلات عمده درب های شیشه ای میپردازیم. 

رفع مشکل درب اتوماتیک شیشه ای، مشکل شماره ۱:

درب اتوماتیک شیشه ای کشویی من کمی بسته می ماند و دوباره باز میشود!

جستجو کنید که: رنگ چراغ های روی سنسور دربالای درب تغیر نکرده باشد یاهنگامی که درب دوباره باز میشود چراغها چشمک نزند.

راه حل: ممکن است یک مهره ی قدیمی داخل درایو شل شده باشد،یکی از اجزاء قدیمی شده باشد یا چرخ دنده فرو ریخته باشد .دراین مورد به شما توصیه میکنیم که با متخصص مربوطه تماس بگیرید تا مولفه ی فرسوده یا اسیب دیده را تنظیم یا تعویض کند.

جستجو کنید که: روی پایه ی در که به زمین چسبیده است چیزی نباشد.(به سنسور ها اسیب نرسیده باشد)

راه حل ممکن: اگر سنسور اسیب دیده باشد برق درب اتوماتیک شیشه ای را قطع کنید یا درب را در حالت باز بودن قرار دهید و سریعا با ما تماس بگیرید چون ممکن است این موقعیت خطرناک و نا امن باشد.

جستجو کنید که: روی لنزهای سنسور خیس نباشد یا در نزدیکی سنسور اب نریخته باشد.

راه حل:

درب اتوماتیک شیشه ای را در حالت باز ماندن قرار دهید، آب را با یک حوله ی کاغذی نرم پاک کنید.یا در صورت وجود قطره ی اب با استفاده از هوای ازاد اب را خشک کنید و لطفا از سنسور برای ما عکس بفرستید تا توصیه های لازم را به شما بکنیم.

جستجو کنید که: جسم خارجی در مسیر درب کشویی وجود نداشته باشد.

راه حل:

این جسم خارجی ممکن است سنگ یا اشغال هایی باشد که در زیر درب مانده است لطفا قبل از اینکه بخواهید آنهارا جمع کنید،اطمینان حاصل کنید که برق اپراتور درب جدا شده وتمام چراغهای سنسور خاموش شده باشد.

رفع مشکل درب اتوماتیک شیشه ای، مشکل شماره ۲:

درب اتوماتیک شیشه ای کشویی من بسته نمیشود و دائما باز است.

جستجو کنید که: اجسام خارجی برروی فتوسل قرار نگرفته باشد.

راه حل: در دربهای کشویی قدیمی تر، فتوسل در دوقسمت عمودی قاب در نصب شده است.بررسی کنید که فتوسل ها دستکاری نشده و تمیز باشند.گاهی اوقات ما به مکان گزارش شده برای تعمیر میرویم و ادامس های جویدنی و برچسب هایی که روی فتوسل چسبانده اند را برمیداریم.

جستجو کنید: چراغهای بالای درب روی سنسور را چک کنید

دلیل:

بیشتر دربهای اتوماتیک شیشه ای دارای سنسورهای ایمنی برای عبور عابران از ورودی است. این سنسورها عمدتا نوری هستند و با اشعه ی مادون قرمز که از سنسور تا زمین و اطراف در فرستاده میشوند،استفاده میکنند وقتی مکان را ثابت شناسایی کند درب بسته میشود.

باتوجه به طراحی سنسورها اگر جسم ثابتی در ورودی قرار داده شود(مثل:گیاهان،دکوراسیون ها،درخت کریسمس و حتی سبد خرید)یا یک جسم نزدیک درب ورودی حرکت کند میتواند مانع بسته شدن درب شود.اکثر سنسورها ۶۰ ثانیه را محاسبه میکنند و اگر جسم خارجی بیشتر از ‌۶۰ثانیه بدون حرکت بماند بعنوان پس زمینه شناخته میشود،

اگر شی بطور ناگهانی حذف شودسنسور نیاز به بیشتر از ۶۰ ثانیه زمان دارد تابتواند شی را نادید بگیرد. اگر درب اتوماتیک شیشه ای ورودی شلوغ باشد ممکن است چندساعت طول بکشد تا درب بسته شود.

راه حل:

برای مدت بیشتر از ۶۰ثانیه ترافیک درب ورودی را متوقف کنید.
درب را به تنظیمات کارخانه برگردانید و برق انرا قطع کنید(روش ریست کردن را ببینید)

جستجو کنید: کلید را درخارج از کادر چک کنید

راه حل:

اگر کلید را درخارج از کادر در پیدا کردید،بررسی کنید که بصورت صحیح تنظیم شده باشد.اگر بطور صحیح تنظیم نشده باشد موقعیت درب را در حالت باز نگه میدارد.

رفع مشکل درب اتوماتیک شیشه ای، مشکل شماره ۳:

 وقتی صفحه فشار را فشار میدهم، درب اتوماتیک شیشه ای چرخشی باز نمیشود.

دلیل:

درب از جای خود در آمده است و یا دارای مانع است.

راه حل:

برق درب را قطع کنید یا دفترچه راهنما را باز کنید یا درب را از حالت عملیاتی خارج کنید. درب اتوماتیک شیشه ای را بصورت دستی بدون هیچ فشاری باز کنید زمانی که ایمنی برقرارشد اجازه دهید که درب بصورت خودکار بسته شود.

دراین صورت مشاهده میکنید که درب بدون توقف و کندی بصورت خودکار بسته میشود،در صورت مقاومت ممکن است درب نیاز به جابجایی داشته باشد زیرا اپراتور نمیتواند بین مقاومت درب واحتمال ورود درب به یک جسم ثابت تفاوت ایجاد کند .

دلیل:

باطری های مسطح روی دکمه ی فشار

بعضی از پد های ضربه گیر، در حال حاضر بی سیم هستند و به باتری ها تکیه می کنند تا اپراتور به درب اتوماتیک سیگنال دهد.اگر متوجه شدید که درب باز نمیشود ممکن است شارژ باطری ها تمام شده باشد.برای رفع مشکل بهتر است که مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید.

راه حل:

مکانی که روزنه ها قابل دسترسی باشند در پشت پد فشار،که آچار آلن داخل آن روزنه جاسازی شده است و پیچ چند ضلعی ثابت را درجهت خلاف عقربه های ساعت چندین دور بپیچانید و همینکار را با دیگر پیچ های ثابت انجام دهید.
بعد از اینکار صفحه ی پد فشار میتواند به طرف بالا حرکت کند و به جعبه ی نصب(مونتاژ)برسد.
باطری های ان مکان باطری های معمولی با استاندارد ۹ولت یا از نوع باطری ساعت است.
عوض کردن ان باطری ها با یک باطری که عمر طولانی یا کیفیت بالایی دارد تضمین میکند که باطری های ایمن و متفاوت و رسانا(فلزی) میتوانند جریان برق را در زمان کوتاه منتقل کنند.

صفحه ی فلزی داخل جعبه را تعویض کنید و آن را در موقعیت درست قرار دهید، سپس صفحه ی فلزی را با آچار آلن محکم کنید. برای محکم کردن صفحه ی فلزی در مکان صحیح با ضربه زدن به پد فشار در هر چهار گوشه ی صفحه میتوانید اینکار را انجام دهید و انرا به موقعیت صحیح برگردانید.

اگر گیر کرده است، برای نصب صفحه ی فلزی شل شده و تنظیم کردن ان در نقطه ی مرکزی تلاش میکنید.

دلیل:

وجود لنزهای کثیف در سنسورهای ایمنی

راه حل:

بعضی از درب های اتوماتیک چرخان بادستورالعملهای نوشته شده بر روی برگه هابی روب درب نصب شده اند تا درب ورودی درب را باز نگه داشته و دوباره باز شود. با انتخاب سوئیچ درب به موقعیت خاموش / بسته / قفل شده، به دقت در درون دروازه قرار بگیرید و لنزهای سنسور را بر روی زمین بررسی کنید. .

در صورت امکان لنزها را پاک کنید. یا قطرات آب راازروی لنزهاخشک کنید.

رفع مشکل درب اتوماتیک شیشه ای مشکل شماره ۴:

 درب اتوماتیک شیشه ای  نوسانی من فقط تا نیمه باز می شود

جستجو کنید که: اشیاء در منطقه جابجایی درب یا محل پشت درب قرار نگرفته باشند. اگر درب دارای سنسورهای ایمنی است، این می تواند فاصله ای کاملا دور از درب در موقعیت باز داشته باشد و می تواند درب را کاملا باز کند.

راه حل:

برای رفع مشکل درب شیشه ای در چنین حالتی باید اشیاء را از اطراف درب دور کنید.

نکته پایانی

برای اطلاعات بیشتر می توانید مقاله درب شیشه ای چیست؟  را مطالعه کنید. همچنین برای آگاهی از  قیمت درب شیشه ای می توانید به صفحه مذکور در بخش استعلام قیمت مراجعه کنید. 

از سوی دیگر درب ورودی ساختمان ها برای حفظ امنیت عبور و مرور نیازمند تجهیزاتی به نام راهبند است. قیمت راهبند  را نیز در بخش مربوطه می توانید مشاهده کنید.نکته عمومی و عامیانه این است که در شیشه ای یا درب شیشه ای یا درب سکوریت به درب اتوماتیک شیشه ای اشاره دارند. درب شیشه ای در انواع مختلف را از قائم الکترونیک بخواهید.

نکات پایانی

همچنین می توانید کرکره برقی و قیمت کرکره برقی  و پرده برقی را در وبسایت قائم الکترونیک و از کارشناسان این شرکت استعلام کنید. ما ۲۴ ساعت شبانه روز آماده خدمت به شما عزیزان هستیم. هموطنان ایرانی همچنین می توانند انواع جک برقی و قیمت جک برقی را در سایت  قائم الکترونیک دنبال کنند.

ارسال دیدگاه

در مورد ما :

 شرکت قائم  با یازده سال تجربه در ارائه خدمات فنی و فروش تجهیزات ساختمان. درب شیشه ایراهبندجک برقی درب پارکینگ – پرده برقی – کرکره برقی – درب زیر سقفی سکشنال – دوربین مداربسته …. ارائه خدمات می نماید

تماس با مدیریت :
تلفن :   09127152970

آدرس شرکت : تهران – میدان انقلاب ، ابتدای کارگر جنوبی
تلفن :   09909221104  —   66128847-021
ایمیل :info[at]gem-cctv[dot]ir 

gmail :  ghaemelectronicmahan.cctv[at]gmail[dot]com

تمامی حقوق برای قائم محفوظ است.